CZCIONKA:
KONTRAST:

Strona główna Działu Nauki Politechniki Opolskiej

PROJEKTY
BADAWCZE
DYSCYPLINY
NAUKOWE
NAGRODY
I SYPENDIA
SZKOŁA
DOKTORSKA
AWANSE
NAUKOWE

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) we współpracy z czeskim Ministerstwem Edukacji, Młodzieży i Sportu zaprasza do składania wniosków o wprowadzenie tematów do Programu Wykonawczego z Czechami na lata 2016-2017.

Program obejmuje projekty badawcze, wspólnie uzgodnione między polskimi i czeskimi zespołami badawczymi. Projekt badawczy może być przedstawiony w dowolnej dziedzinie nauki przez każdą jednostkę naukową.

Projekty są wspierane finansowo przez obie Strony, zgodnie z regulacjami finansowymi obowiązującymi w kraju każdej z nich.

UWAGA: W Polsce projekty finansowane są przez jednostkę naukową bądź ze środków przekazywanych jej przez MNiSW na finansowanie działalności statutowej, bądź z innych środków własnych jednostki. MNiSW nie przekazuje dodatkowych środków na realizację projektów w ramach niniejszego Programu Wykonawczego.
Środki (wyodrębnione w ramach środków statutowych danej jednostki), przeznaczone są na finansowanie wymiany osobowej (podróży i krótkich pobytów). Współpraca uzgodniona między zespołami badawczymi może być finansowana przez Strony w okresie do dwóch lat.

DOKUMENTY

Ostateczny termin składania zgłoszeń konkursowych upływa 10 czerwca 2015 roku (decyduje data stempla pocztowego). Polscy koordynatorzy projektów składają zgłoszenie do Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego tylko w formie elektronicznej poprzez adres ePuap.

Koordynatorzy czescy przesyłają zgłoszenia do Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu Republiki Czeskiej. Informacje dla naukowców czeskich o konkursie są dostępne na stronie. Osobą do kontaktu w MSMT jest: PhDr. Jakub Čeněk, referent oddělení podpory výzkumu a vývoje, tel: +420 234 811 558, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Każdy projekt powinien być uzgodniony przez oba zespoły badawcze i uwzględniać przewidywany okres współpracy oraz określać jej cel. We wszystkich przypadkach, nawet jeśli w projekcie uczestniczy więcej niż jeden zespół badawczy po którejś ze stron, należy wyznaczyć jednego koordynatora projektu po stronie polskiej i jednego po stronie czeskiej. Jeżeli po stronie polskiej naukowcy uczestniczący w projekcie pochodzą z różnych jednostek naukowych, projekt powinien być złożony przez każdą jednostkę oddzielnie.

PROCEDURA

Projekty badawcze są oceniane niezależnie w Polsce i w Republice Czeskiej zgodnie z procedurą każdej ze Stron. Ostateczny wybór projektów przeznaczonych do finansowania w kolejnych dwóch latach zostanie dokonany podczas spotkania dwustronnej Komisji ds. selekcji projektów zaplanowanego w IV kwartale 2015 r. Rozpatrywane są tylko projekty złożone równolegle w Polsce i w Republice Czeskiej. Projekty nie spełniające tych reguł są odrzucane.

FINANSOWANIE

Środki przeznaczone na projekty badawcze w ramach Programu Wykonawczego służą pokryciu kosztów podróży i pobytów w czasie danego roku budżetowego, z wyłączeniem finansowania samych badań.

Strona polska pokrywa podróże naukowców polskich do Republiki Czeskiej oraz pobyty naukowców czeskich w Polsce. Strona czeska pokrywa koszty podróży naukowców czeskich oraz pobyty naukowców polskich w Republice Czeskiej. Wysokości finansowania na dany rok zostaną wpisane do Protokołu z posiedzenia Wspólnej Komisji ds. selekcji projektów.

Polsko-Czeska Komisja ds. selekcji projektów zachowuje sobie prawo do przyznania liczby podróży i/lub dni pobytu mniejszej od wnioskowanej przez koordynatorów projektu.

 

źródła: nauka.gov.pl