W obliczu pandemii COVID-19 potrzebny jest wzmożony, wspólny wysiłek naukowców na rzecz zrozumienia mechanizmu działania koronawirusa SARS-CoV-2, udoskonalenia testów diagnostycznych, znalezienia leków i zapobiegania skutkom pandemii. Realizując misję zapisaną w ustawie o NCN, wkrótce uruchomimy szybką ścieżkę dostępu do funduszy na badania nad COVID-19. Konkurs skierowany będzie do badaczy, którzy mogą poszerzyć wiedzę na temat COVID-19, sposobów diagnozy, leczenia, zapobiegania oraz psychologicznych i społecznych skutków pandemii.
Fundusze chcemy przeznaczyć przede wszystkim na badania podstawowe związane z:
- patofizjologią choroby, w tym takie, które mogą przyczynić się do podjęcia prac nad przyszłymi strategiami terapeutycznymi lub metodami diagnostycznymi COVID-19,
- mechanizmami zakażania, w tym sposobami ochrony pracowników służby zdrowia,
- psychologicznymi i społecznymi skutkami pandemii i sposobami ich ograniczania (w tym polityką zdrowotną i organizacją opieki medycznej, etyką badań i opieki nad chorymi, społecznymi zachowaniami w pandemii).
Konkurs skierowany będzie do naukowców mających udokumentowane osiągnięcia naukowe w tych obszarach. W projektach wymagających interdyscyplinarnego podejścia mogą również uczestniczyć, w ramach współpracy i prac zleconych, inni badacze mający potrzebne doświadczenie i infrastrukturę badawczą.
Wyniki prac muszą być udostępniane powszechnie zaraz po ich uzyskaniu.
Planowane ogłoszenie konkursu: 30 marca 2020 r.
Termin składania wniosków: 14 kwietnia 2020 r.
Ogłoszenie wyników konkursu: I połowa maja 2020 r.
Budżet konkursu: 10 mln zł.
Podstawowe warunki przystąpienia do konkursu
- Wniosek może obejmować badania podstawowe związane z obszarem tematycznym konkursu wskazanym w ogłoszeniu.
- Z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na realizację badań będą mogły wystąpić następujące podmioty: uczelnie, federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, centra Polskiej Akademii Nauk oraz inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
- Okres realizacji zaplanowanych badań może wynosić co najwyżej 18 miesięcy.
- Osoba przewidziana jako kierownik we wniosku musi spełniać łącznie następujące warunki:
- posiada co najmniej stopień naukowy doktora,
- jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji badań będącym wnioskodawcą,
- kierowała lub kieruje realizacją co najmniej jednego projektu badawczego finansowanego w ramach konkursów NCN: OPUS, SONATINA, SONATA, SONATA BIS, HARMONIA, MAESTRO, SYMFONIA, POLONEZ oraz międzynarodowych konkursów dwustronnych/wielostronnych lub jest laureatem innych prestiżowych konkursów krajowych lub międzynarodowych.
UWAGA: Występowanie w roli kierownika nie będzie wliczać się do limitu projektów badawczych w związku z ograniczeniami w składaniu wniosków w innych konkursach NCN.
Zasady składania wniosków
UWAGA: Wnioski wypełnione zgodnie z zakresem danych wymaganych w formularzu będą składane w formie elektronicznej za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Szczegółowe i ostateczne informacje dotyczące warunków konkursu wraz z dokumentacją zostaną udostępnione w dniu 30 marca 2020 r.
Kontakt w NCN:
dr inż. Tomasz Szumełda, e-mail*:
*ze względu na charakter pracy zdalnej prosimy o kontakt wyłącznie w formie e-mailowej
źródło: ncn.gov.pl