CZCIONKA:
KONTRAST:

Strona główna Działu Nauki Politechniki Opolskiej

PROJEKTY
BADAWCZE
DYSCYPLINY
NAUKOWE
NAGRODY
I SYPENDIA
SZKOŁA
DOKTORSKA
AWANSE
NAUKOWE

CyberEva

„System oceniający i monitorujący poziom cyberbezpieczeństwa urządzeń loE/loT obywateli Rzeczpospolitej Polskiej” w ramach IV konkursu w ramach Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość

Nr Umowy: CYBERSECIDENT/489912/IV/NCBR/2021

Kierownik: dr hab. inż. Krzysztof Zatwarnicki

 

Całkowita wartość projektu - 10 922 139 zł

Wartość projektu PO -  4 791 573,00 zł

Dofinansowanie dla PO -  4 771 697,00 zł

Wkład własny PO - 19 876,00 zł

 

Okres realizacji projektu wynosi 36 miesięcy/ 01.10.2021 – 30.09.2024

 

Opis projektu: Przedmiotem projektu jest opracowanie i przygotowanie do wdrożenia systemu ocenypoziomu cyberzagrożeń w otoczeniu poszczególnych obywateli RP oraz cyberbezpieczeństwa całego kraju.

System składać się będzie z dwóch części. Pierwsza z nich, dla obywateli, wykorzystywać będzie narzędzie programistyczne w postaci aplikacji mobilnej umożliwiającej wyszukiwanie i ocenianie na żądanie poziomu bezpieczeństwa urządzeń IoT oraz IoE znajdujących się w domenach bezpieczeństwa użytkowników. Aplikacja wykorzystywać będzie tożsamość cyfrową w celu identyfikacji użytkowników oraz przedstawiać będzie raporty z rekomendacjami dotyczącymi zagrożeń ze strony urządzeń oraz sposoby poprawy ich bezpieczeństwa.

Druga część systemu umieszczona zostanie w chmurze obliczeniowej i realizować będzie usługi na rzecz aplikacji mobilnej, polegające na analizie zebranych przez aplikacje danych, przygotowaniu dla użytkowników raportów i rekomendacji. Ponadto zbierane będą zanonimizowane dane dla celów głębokiej analizy umożliwiającej wykrywanie anomalii, trendów i zagrożeń w poszczególnych domenach bezpieczeństwa oraz w skali całego kraju. Wykorzystane zostaną techniki danologii (Data Science) w tym uczenia maszynowego, metod statystycznych, teorii gier, sieci semantycznych i inne, umożliwiające wykonanie map koncentracji zagrożeń, historii zmian, trendów oraz predykcji zagrożeń.

Opracowany system podnosić będzie bezpieczeństwo na dwóch płaszczyznach:

  • dzięki aplikacji mobilnej podniesiona zostanie świadomość i kompetencje społeczne, w tym wiedza o dobrych praktykach umożliwiających obywatelom lepszą ochronę informacji oraz tożsamości i zapobiegania incydentom. Podniesiony zostanie poziom odporności systemów informacyjnych w domenach sektora prywatnego i publicznego;
  • powstanie zbiorczy obraz wraz z analizami cyberzagrożeń, umożliwiający służbom RP skutecznie zapobiegać i reagować z wyprzedzeniem na pojawiające się zagrożenia w domenie cyberbezpieczeństwa RP.

 

strona internetowa projektu