Do 30 kwietnia 2015 r. można składać wnioski w ramach programu Junior Advanced Research Award, którego organizatorem jest Fundacja Fulbrighta. Konkurs adresowany jest doktorantów w polskich uczelniach i instytucjach naukowych, którzy w roku realizacji stypendium będą uczestnikami ostatnich 2 lat studiów doktoranckich. Celem wyjazdu jest zebranie materiałów do pracy doktorskiej.

Stypendium może trwać od 6 do 9 miesięcy. W ramach stypendium zapewnione jest jednorazowe pokrycie następujących kosztów:
  • Zwrot kosztów zakupu biletu lotniczego do/z USA
  • Dodatek na koszty związane z relokacją stypendysty
  • Dodatek na koszty związane z zagospodarowaniem się w USA
  • Dodatek na koszty związane z realizacją projektu badawczego oraz udziałem w konferencjach
Co miesiąc wypłacane są także następujące świadczenia:
  • Stypendium na pokrycie kosztów utrzymania (wysokość zależna od miejsca pobytu w USA)
  • Dodatek na koszty utrzymania jednego członka rodziny (męża lub dziecka do 21 roku życia) towarzyszącej stypendyście przez min. 80% czasu trwania stypendium, zgłoszonego w formularzu aplikacyjnym jako dependent.
O stypendium mogą ubiegać się osoby, które spełniają następujące warunki:
  • są obywatelami polskimi na stałe mieszkającymi w Polsce
  • posiadają stopień naukowy magistra
  • posiadają zaproszenie z instytucji amerykańskiej
  • wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego
  • posiadają status doktoranta w polskiej uczelni lub instytucji badawczej (osoby piszące doktorat „z wolnej stopy” nie mogą aplikować)
  • mają otwarty przewód doktorski przez senat lub radę naukową z nazwiskiem promotora i tytułem pracy doktorskiej