Do 30 kwietnia 2015 r. można przesyłać zgłoszenia w ramach Fulbright Senior Award. Stypendium przeznaczone jest dla osób z doktoratem, które są pracownikami naukowymi w polskiej uczelni wyższej lub innej jednostce naukowo-badawczej. Celem konkursu jest przeznaczenie środków na realizację własnych projektów badawczych bądź badawczo-dydaktycznych na uczelniach amerykańskich, placówkach badawczych non-profit oraz niektórych instytucjach rządowych.

Czas trwania stypendium może wynosić do czterech do dziewięciu miesięcy. W ramach stypendium zapewnione jest jednorazowe pokrycie następujących kosztów:

• Zwrot kosztów zakupu biletu lotniczego do/z USA
  • Dodatek na koszty związane z relokacją stypendysty
  • Dodatek na koszty związane z zagospodarowaniem się w USA
  • Dodatek na koszty związane z realizacją projektu badawczego oraz udziałem w konferencjach

Co miesiąc wypłacane są także następujące świadczenia:

• Stypendium na pokrycie kosztów utrzymania (wysokość zależna od miejsca pobytu w USA)
  • Dodatek na koszty utrzymania jednego członka rodziny (męża lub dziecka do 21 roku życia) towarzyszącej stypendyście przez min. 80% czasu trwania stypendium, zgłoszonego w formularzu aplikacyjnym jako dependent.

O stypendium mogą ubiegać się osoby, które spełniają następujące warunki:

• Są obywatelami polskimi na stałe mieszkającymi w Polsce;
  • Posiadają stopień naukowy doktora lub tytuł zawodowy magistra. Osoby z tytułem magistra mogą się ubiegać o stypendium tylko, jeśli są aktualnie wykładowcami na uczelni nie krócej niż 5 lat;
  • Posiadają co najwyżej stopień doktora habilitowanego uzyskany w ciągu ostatnich 5 lat. Kandydaci ze stopniem naukowym doktora habilitowanego mogą zgłaszać się do konkursu tylko, jeśli poza badaniami będą prowadzić zajęcia z amerykańskimi studentami;
  • Są zatrudnione w polskiej placówce o charakterze naukowo-dydaktycznym lub badawczym. Jeśli kandydat podejmował pracę za granicą, całkowity okres zatrudnienia poza Polską w ciągu ostatnich 5 lat musi być krótszy niż 1 rok.
  • Posiadają zaproszenie z uczelni amerykańskiej;
  • Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

Strona internetowa konkursu Fulbright Senior Award

Do 30 kwietnia 2015 r. trwa także nabór zgłoszeń w ramach konkursu Fulbright Junior Advanced Research Award na stypendia w USA dla doktorantów.