Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) we współpracy ze słowackim Ministerstwem Edukacji, Nauki, Badań i Sportu zaprasza do składania wniosków o wprowadzenie tematów do Programu Wykonawczego ze Słowacją na lata 2016-2017.

Program obejmuje projekty badawcze, wspólnie uzgodnione między polskimi i słowackimi zespołami badawczymi. Projekt badawczy może być przedstawiony w dowolnej dziedzinie nauki przez każdą jednostkę naukową.

Projekty są wspierane finansowo przez obie Strony, zgodnie z regulacjami finansowymi obowiązującymi w kraju każdej z nich.

UWAGA: W Polsce projekty finansowane są przez jednostkę naukową bądź ze środków przekazywanych jej przez MNiSW na finansowanie działalności statutowej, bądź z innych środków własnych jednostki. MNiSW nie przekazuje dodatkowych środków na realizację projektów w ramach niniejszego Programu Wykonawczego. Zgodnie z Ustawą z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (art. 18. pkt.1. 1. e) finansowanie działalności statutowej obejmuje m.in. współpracę naukową zagraniczną niezbędną do realizacji zadań danej jednostki (Dz.U. 2010 nr 96 poz. 615).

Środki (wyodrębnione w ramach środków statutowych danej jednostki polskiej), przeznaczone są na finansowanie wymiany osobowej (podróży i krótkich pobytów). Współpraca uzgodniona między zespołami badawczymi może być finansowana przez Strony w okresie do dwóch lat.

Jednostka słowacka otrzymuje natomiast osobne środki na tę współpracę ze Słowackiej Agencji Badań i Rozwoju.

DOKUMENTY

Ostateczny termin składania zgłoszeń konkursowych upływa 30 czerwca 2015 roku. Polscy koordynatorzy projektów składają zgłoszenie do Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego tylko w formie elektronicznej poprzez ePuap.

Koordynatorzy słowaccy przesyłają zgłoszenia do Słowackiej Agencji Badań i Rozwoju (Slovak Research and Development Agency). Informacje dla naukowców słowackich o konkursie dostępne są na stronie.
Osobą do kontaktu w APVV jest:
RNDr. Soňa Ftáčniková, PhD.
Szef Międzynarodowej Współpracy
APVV
Mýtna 23, P.O.BOX 839 04
839 04  Bratislava 32
Fax: +421 2 5720 4599
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Każdy projekt powinien być uzgodniony przez oba zespoły badawcze i uwzględniać przewidywany okres współpracy oraz określać jej cel. We wszystkich przypadkach, nawet jeśli w projekcie uczestniczy więcej niż jeden zespół badawczy po którejś ze stron, należy wyznaczyć jednego koordynatora projektu po stronie polskiej i jednego po stronie słowackiej. Jeżeli po stronie polskiej naukowcy uczestniczący w projekcie pochodzą z różnych jednostek naukowych i biorą udział w wymianie, projekt powinien być złożony przez każdą jednostkę oddzielnie.

PROCEDURA

Projekty badawcze są oceniane niezależnie w Polsce i na Słowacji zgodnie z procedurą każdej ze Stron. Ostateczny wybór projektów przeznaczonych do finansowania w kolejnych dwóch latach zostanie dokonany podczas spotkania dwustronnej Komisji ds. selekcji projektów w IV kwartale 2015 r. Rozpatrywane są tylko projekty złożone równolegle w Polsce i na Słowacji. Projekty nie spełniające tych reguł są odrzucane.

FINANSOWANIE

Środki przeznaczone na projekty badawcze w ramach Programu Wykonawczego służą pokryciu kosztów podróży i pobytów w czasie danego roku budżetowego, z wyłączeniem finansowania samych badań.

Jednostka polska pokrywa podróże naukowców polskich do Słowacji oraz pobyty naukowców słowackich w Polsce. Jednostka słowacka pokrywa koszty podróży naukowców słowackich oraz pobyty naukowców polskich na Słowacji. Wysokości finansowania na dany rok zostaną wpisane do Protokołu z posiedzenia Wspólnej Komisji ds. selekcji projektów.

Polsko-Słowacka Komisja ds. selekcji projektów zachowuje sobie prawo do przyznania liczby podróży i/lub dni pobytu mniejszej od wnioskowanej przez koordynatorów projektu.

Rozstrzygnięcie poprzedniego konkursu wraz z Protokołem znajduje się na stronie MNiSW.

źródło: nauka.gov.pl