Szeroką paletę stypendium wyjazdowych adresowanych do polskich studentów i naukowców zaprezentowała Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej. Termin składania wniosków we wszystkich konkursach upływa w październiku, listopadzie lub grudniu 2015 r. Poniżej szczegółowe zestawienie oferty.

Oferta dla studentów i absolwentów

Stypendia na wakacyjny kurs języka niemieckiego dla zaawansowanych studentów i absolwentów studiów I stopnia.
Kandydaci: wybitni studenci wszystkich kierunków, którzy w momencie składania wniosku ukończyli przynajmniej pierwszy rok studiów.
Termin składania wniosków: zostanie ogłoszony do końca sierpnia 2015 r.

Stypendia na podróże grupowe do Niemiec dla polskich grup studenckich

Kandydaci: grupy studentów (od 10 do 15 osób) wszystkich kierunków od drugiego semestru studiów oraz jeden nauczyciel akademicki.
Terminy składania wniosków: 1 listopada (na podróże od 1 marca), 1 lutego (na podróże od 1 czerwca), 1 maja (na podróże od 1 września).

Stypendia na pobyty studyjne dla absolwentów wszystkich kierunków
Kandydaci: O stypendium to mogą ubiegać się studenci ostatniego (piątego) roku studiów magisterskich lub ostatniego (trzeciego) roku studiów licencjackich bądź inżynierskich oraz kandydaci, którzy uzyskali już tytuł licencjata, inżyniera bądź magistra.
Termin składania wniosków: 15 listopada 2015 r.

Stypendia na pobyty studyjne dla absolwentów kierunków artystycznych (architektura, muzyka, sztuka)
Kandydaci: absolwenci z dziedzin sztuk pięknych, wzornictwa (design), filmu, teatru, muzyki, tańca i architektury.
Termin składania wniosków: 31 października 2015 r.

Oferta dla doktorantów i młodych naukowców

Stypendia na pobyty badawcze (od 7 do 10 miesięcy) w Niemczech dla doktorantówi młodych naukowców (post-doc)

Kandydaci: wysoko wykwalifikowani absolwenci wszystkich kierunków, którzy do momentu rozpoczęcia stypendium uzyskają tytuł magistra. O stypendium mogą się również ubiegać młodzi naukowcy z tytułem naukowym doktora (tzw. postdoc).
Termin składania wniosków: 15 listopada 2015 r.

Stypendia na krótkie pobyty badawcze (od 1 do  6 miesięcy) dla doktorantów i młodych naukowców (postdoc)
Termin składania wniosków: 15 listopada 2015 r.

Stypendia na studia doktoranckie w Nimeczech
Termin składania wniosków: 15 listopada 2015

Oferta dla naukowców

Stypendia na pobyty badawcze dla naukowców i nauczycieli akademickich
Kandydaci: wybitni naukowcy wszystkich specjalności ze stopniem naukowym co najmniej doktora zatrudnieni na polskiej uczelni lub w instytucie naukowym.

Wspólny program DAAD i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Wnioskodawca: szkoła wyższa lub instytut naukowo-badawczy (wykluczone są wnioski indywidualne).
Termin składania wniosków: 31 lipca 2016 r.

Oferta dla byłych stypendystów

Powtórne stypendium dla byłych stypendystów DAAD
Kandydaci: byli roczni stypendyści DAAD oraz byli stypendyści rządowi, którzy studiowali przynajmniej rok w byłej NRD
Termin składania wniosków: 15 listopada 2015 r. / 1 czerwca 2016 r.

Oferta dla niemieckiej mniejszości narodowej

Kandydaci: wybitni studenci wszystkich kierunków przynależący do niemieckiej mniejszości narodowej, którzy w momencie składania wniosku ukończyli przynajmniej pierwszy rok studiów.
Termin składania wniosków: zostanie ogłoszony w sierpniu 2015 r.

Stypendia krótkoterminowe na pobyty badawcze (1-6 miesięcy)

Kandydaci: wysoko wykwalifikowani absolwenci wszystkich kierunków przynależący do niemieckiej mniejszości narodowej, którzy do momentu rozpoczęcia stypendium uzyskają tytuł magistra. O stypendium mogą się również ubiegać młodzi naukowcy z tytułem naukowym doktora (tzw. postdoc)
Termin składania wniosków: 15 listopada 2015 r.

Stypendia na pobyty badawcze/staże artystyczne dla naukowców i nauczycieli akademickich
Kandydaci: naukowcy z tytułem naukowym doktora przynależący do niemieckiej mniejszości narodowej.
Termin składania wniosków: 15 listopada 2015 r. / 1 czerwca 2016 r.

Szczegóły wszystkich konkursów można znaleźć na stronie internetowej Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej.

Przypominamy, że do 31 października 2015 r. trwa także nabór zgłoszeń w ramach konkursu na stypendia GFPS na studia w Niemczech.