Dr Tomasz Janus z Biura ds. Badań Naukowych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przygotował publikację pt. "Wnioski grantowe bez tajemnic".

Jak pisze we wstępie "Pod pewnymi względami nauka zaczęła przypominać wolny rynek. Choć nie brakuje instytucji, które są skłonne do wyłożenia funduszy na prowadzenie badań, to w zapomnienie odchodzi już czas otrzymywania środków na badania przez każdego chętnego. Nastał czas, w którym należy wykazać dlaczego to właśnie my i dlaczego to właśnie nasz projekt zasługuje na wsparcie finansowe.

Co planujemy zrobić? Jak planujemy to zrobić? Po co planujemy to zrobić? I jakie będą tego rezultaty? To pytania, które stoją przed współczesnymi naukowcami, którzy  nabywają stopniowo umiejętności typowe dla menadżerów projektów. Można obrażać się na taki stan rzeczy lub postarać się o zdobycie środków na nasze badania.

Pozyskanie pieniędzy na badania naukowe wcale nie jest niemożliwe. System grantowy nie jest zamknięty. Dostać może się do niego każdy, kto ma dużo samozaparcia i jest gotowy na niekiedy ciężką pracę. Jak więc rozbić grantowy bank? Na to pytanie akurat niniejsza publikacja nie odpowie. Nie zaproponuje też dróg na skróty. Ale dla każdego, kto swoją pracę naukową traktuje poważnie, będzie dobrym przewodnikiem do osiągnięcia naukowego sukcesu."

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją. Mamy nadzieję, że okaże się ona pomocna przy przygotowywaniu wniosków grantowych.