Aktualne nabory do grantów rektora

Wnioski należy składać w terminie do dnia 29 września 2023 r. do Działu Nauki w formie elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przyjmowane będą wyłącznie wnioski przesłane ze służbowej skrzynki kierownika projektu w domenie PO. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane w danej edycji konkursu.

Porównanie grantów Rektora Politechniki Opolskiej

Nazwa konkursu

ALFA

GAMMA

DELTA

DELTA PLUS

GRAS

Wnioskowanie indywidualne / zespołowe

indywidualnie

indywidualnie lub w zespołach badawczych

zespoły badawcze

indywidualnie

zespoły badawcze

Cele projektu

1) wydanie publikacji w czasopiśmie, ujętym w wykazie czasopism naukowych lub wykazie wydawnictw, o punktacji nie niższej niż 70 pkt;

2) przygotowanie oraz złożenie zgłoszenia patentowego, w którym właścicielem patentu będzie Politechnika Opolska albo prawa ochronnego na wzór użytkowy;

3) przeprowadzenie badań wstępnych niezbędnych do złożenia wniosku w przyszłych konkursach zewnętrznych instytucji finansujących, w którym wnioskodawcą będzie Politechnika Opolska.

3) przeprowadzenie badań wstępnych niezbędnych do złożenia wniosku w przyszłych konkursach zewnętrznych instytucji finansujących, w którym wnioskodawcą będzie Politechnika Opolska (z wyjątkiem wnioskowania do konkursu MINIATURA w przypadku projektu zespołowego).

1) wydanie publikacji w czasopiśmie ujętym w wykazie czasopism naukowych lub wykazie wydawnictw, o punktacji nie niższej niż 70 pkt;

3) przeprowadzenie badań wstępnych niezbędnych do złożenia wniosku

w przyszłych konkursach zewnętrznych instytucji finansujących, w którym wnioskodawcą będzie PO (z wyjątkiem wnioskowania do konkursu MINIATURA).

1) budowa bądź rozbudowa stanowiska badawczego (nie zaliczanego do środków trwałych) celem lepszego dostosowania do potrzeb przemysłu;

2) kalibracja sprzętu znajdującego się na stanie uczelni;

Do wniosku o przyznanie grantu należy dołączyć dokument lub informację potwierdzające potencjalne zainteresowanie użyciem sprzętu objętego finansowaniem.

wydanie publikacji (document type "Article") w czasopiśmie z grupy Q1, branych pod uwagę w prestiżowym rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie, zwanym Listą Szanghajską - The Global Ranking of Academic Subjects (GRAS)

Max kwota dofinansowania

5 000 zł brutto

10 000 zł brutto

20 000 zł brutto

7 500 zł brutto (przy założeniu pozyskania prac/-y zleconych/-ej po zakończeniu projektu o wartości min. dwukrotności wnioskowanej kwoty)

20 000 zł w tym:

- 8 400,00 zł brutto brutto na wynagrodzenia dla członków zespołu projektowego,

- 11 600,00 zł brutto z na wydatki niezbędne do realizacji projektu

Max okres realizacji

6 miesięcy

12 miesięcy

6 miesięcy

Ograniczenia

Wnioskujący - wyłącznie nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy doktora (nie wyższy) zatrudniony na stanowisku badawczym lub badawczo-dydaktycznym, który złożył oświadczenie o prowadzeniu badań naukowych w dyscyplinie ewaluowanej a stopień naukowy doktora uzyskał w okresie do 5 lat przed rokiem, w którym występuje z wnioskiem. Wskazany okres może być przedłużony o liczbę miesięcy przebywania na urlopach związanych z opieką i wychowaniem dzieci udzielanych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a w przypadku kobiet – o 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko, jeżeli taki sposób wskazania przerw w karierze naukowej jest bardziej korzystny.

Realizacja grantu tylko jeden raz w okresie zatrudnienia.

Kierownikiem projektu, może być wyłącznie nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy doktora zatrudniony na stanowisku badawczym lub badawczo-dydaktycznym, który złożył oświadczenie o prowadzeniu badań naukowych w dyscyplinie ewaluowanej a stopień naukowy doktora uzyskał ponad 2 lata przed rokiem, w którym występuje

z wnioskiem. Do tego okresu nie wlicza się okresu przebywania na urlopach związanych z opieką i wychowaniem dzieci udzielanych na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Wnioskujący nie może mieć złożonego wniosku o wszczęcie postępowania habilitacyjnego.

Realizacja grantu tylko jeden raz w okresie zatrudnienia.

Nauczyciel akademicki w danym czasie może występować jako kierownik tylko w jednym  projekcie, na który przyznany został grant Rektora; natomiast w dwóch innych może być członkiem zespołu badawczego.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest utworzenie zespołu badawczego, w którego skład wejdą co najmniej 4 osoby wymienione w § 1 ust. 3 Regulaminu, w tym co najmniej 3 osoby zatrudnione w PO na stanowiskach badawczych lub badawczo-dydaktycznych reprezentujące dyscypliny ewaluowane.

Kierownikiem projektu, (maksymalnie w jednym projekcie w ramach grantu GRAS) może być wyłącznie nauczyciel akademicki zatrudniony na stanowisku badawczym lub badawczo-dydaktycznym.

Członkiem zespołu badawczego (maksymalnie w trzech projektach w ramach grantu GRAS) może być każdy zatrudniony w PO nauczyciel akademicki w dyscyplinach ewaluowanych.

Link do regulaminu (Intranet)

Zarządzenie nr 46/2022

Zarządzenie nr 63/2021